innowacja pedagogiczna kl.2Realizacja innowacji odbywała się w ramach dodatkowych zajęć. Program innowacji  pedagogicznej przewidywał jedną godzinę zajęć w miesiącu. Uczniowie chętnie  uczestniczyli w innowacji. Brały w niej aktywny udział, czerpały radość z zajęć. Wykazywały się twórczą postawą, dociekliwością i wytrwałością potrzebną do osiągnięcia celu. Zadaniem prowadzonych zajęć było również wspomaganie uczniów w rozpoznaniu ich zainteresowań oraz stanowienie alternatywnej możliwości spędzenia czasu wolnego. Dzieci rozwijały myślenie, wyobraźnię, doskonaliły pamięć, koncentrację. Sprawnie posługiwały się sprzętem AGD. Za każdym razem angażowały się w zajęcia, dokładały swoją cegiełkę przynosząc określony składnik do przygotowania dania regionu. Samodzielnie, a także w grupach przygotowywały określone posiłki. Pracując dzieci rozwijały swoje zainteresowania, doskonaliły komunikację, uczyły się kompromisu, organizacji pracy i współodpowiedzialności.  Ważną umiejętnością była też sztuka prezentacji swoich przygotowanych posiłków przed całą grupą. Na sam koniec zajęć dzieci miały możliwość degustacji dań regionu, które same przygotowały co sprawiało im chyba najwięcej radości.

autor: mgr Justyna Wociór

Foto Galeria pod adresem - Zdjęcia

zakończenie roku szkolnego 2022 2023W dniu 23 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej w Jawtach Wielkich  odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Pani Dyrektor Monika Sadowska, podsumowała cały rok pracy i uhonorowała wyróżniających się uczniów nagrodami książkowymi i pamiątkowymi dyplomami.

W gronie najlepszych uczniów Szkoły Podstawowej znaleźli się:

Julia Bińczyk ucz. kl. IV,

Nadia Krystek ucz. kl. IV,

Amelia Katan ucz. kl. V,

Aleksander Kierepka ucz. kl. V,

Sebastian Turek ucz. kl. V,

Nikola Drypa ucz. kl VIII,

Oliwia Katan ucz. kl. VIII,

Julia Ocicka ucz. kl. VIII,

Michał Góra ucz. kl. VIII,

Robert Tabędzki ucz. kl. VIII

Te niezapomniane chwile uświetnił występ uczniów klasy  VII sprawiając, że na twarzach absolwentów zagościły uśmiechy. Podczas występu  rozdawano drobne upominki przygotowane przez młodsze koleżanki i kolegów. W dalszej części uroczystości absolwenci szkoły odebrali świadectwa, nagrody książkowe  za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz za szczególne osiągnięcia i działalność w organizacjach i konkursach uczniowskich. Na zakończenie absolwenci Podziękowali krótkim występem nauczycielom, uczniom i wszystkim pracownikom szkoły za wspólnie spędzone lata. Mamy nadzieję, że ten dzień zapadnie długo w pamięci tegorocznych absolwentów. Może po latach z „łezką w oku” wspomną troskliwych nauczycieli, chwile radości oraz trudu. To właśnie w tej szkole zrodziły się wielkie przyjaźnie i plany na przyszłość.  Życzymy tegorocznym absolwentom wielu sukcesów, realizacji wszystkich planów i marzeń.

autor: mgr Karol Różański

Foto Galeria pod adresem - Zdjęcia

321 czerwca uczniowie klasy I i II pod opieką swoich wychowawczyń wybrali się na wycieczkę w ramach realizacji Projektu „Poznaj Polskę” do Gdyni. Naszym pierwszym punktem edukacyjnym była wizyta w Centrum Nauki Experyment. To jedno z pierwszych tego typu miejsc w Polsce, gdzie odkrywcy- amatorzy na własną rękę mogą przeprowadzić różnego rodzaju doświadczenia i zrozumieć zjawiska występujące w przyrodzie. W trakcie wycieczki można było przypomnieć sobie proste zasady fizyki, optyki oraz pogłębić wiedzę o środowisku i anatomii. Dzieci bardzo chętnie korzystali z interaktywnych stanowisk. Bardzo podobało się to , na którym można było tworzyć w piasku tropy zwierząt, a także makieta ukazująca siłę wiatru. Ogromne wrażenie zrobiła komnata Amesa, w której dzięki złudzeniu optycznemu odnosi się wrażenie, że osoby w niej przebywające są bądź olbrzymami, bądź liliputami. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod ogromnym wrażeniem zjawisk, których doświadczyli w Centrum Nauki i poczuli się przez moment jaki prawdziwi odkrywcy. 

Zaraz po wizycie w Centrum wyruszyliśmy na spotkanie z przewodnikiem na statku Dar Pomorza. Dzięki przewodnikowi dokładnie zwiedzili i poznali historię trzymasztowego żaglowca szkolnego zakupionego przez społeczeństwo Pomorza w 1929r. dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Od 1982r. fregata jest zacumowana w Gdyni jako statek-muzeum i stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Po zwiedzeniu „Daru Pomorza” uczniowie udali się na pyszny obiad do restauracji „Róża Wiatrów”. Ostatnim punktem była wizyta w oceanarium, gdzie aktywnie zwiedzaliśmy wszystkie sale i dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawostek na temat żyjących w morzach istot.  Zrealizowano wszystkie cele wycieczki, pogoda dopisała, uczniowie pełni wrażeń i dodatkowej wiedzy wracali bardzo zadowoleni z wyjazdu. W drodze powrotnej tradycyjnie odwiedziliśmy McDonalda. O sukcesie wycieczki świadczyć mogą uśmiechy na twarzy uczennic i uczniów. Uczniowie dobrze się bawili, a wycieczka zintegrowała klasy, co widać na załączonych zdjęciach.

autor: mgr Anna Loska

Foto Galeria pod adresem - Zdjęcia

#PoznajPolskę2023
#MEiN
#JestemzSusza
#GminaSusz
#PolskiŁad

3W dniach 15 – 16 czerwca 2023 r. uczniowie klas IV – VIII wraz z opiekunami panią Moniką Sadowską, Jolantą Melnarowicz, Moniką Stopkowską i panem Karolem Różańskim udali się na wycieczkę do stolicy. Możliwe to było dzięki udziałowi w projekcie „Poznaj Polskę”.  Pierwszego dnia dzieci zwiedzały Muzeum Warszawskiej Pragi. Następnie spacerując uliczkami Warszawy podziwiały nowoczesne wieżowce, stare kamienice i piękne zabytki. Uczniowie przechodząc obok Cmentarza Powstańców Warszawy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych – Niepokonanych. Kolejnym puntem było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Trudno przecenić rolę, jaką więzienie przy ulicy Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie odegrało w historii komunistycznego aparatu represji. Łazienki Królewskie i piękny park, w którym spacerowały pawie, zrobiły duże wrażenie na dzieciach. Wieczorem, zmęczeni, ale szczęśliwi wycieczkowicze udali się do hotelu. Przestronne pokoje spodobały się wszystkim a pyszna kolacja dodała energii na resztę wieczoru. Zorganizowano zabawy integrujące grupę. Drugi dzień rozpoczęło smaczne śniadanie. Następnie wycieczka skierowała się do Zamku Królewskiego, gdzie mogła zobaczyć bogato dekorowane komnaty oraz wystawę „Kopernik i jego świat”. Kolejnym punktem było zwiedzanie Muzeum Niepodległości, gdzie niektóre eksponaty można było dotknąć i przymierzyć. Ostatnim miejscem jakie udało się odwiedzić było Centrum Nauki Kopernik. Mnóstwo doświadczeń oraz różnorodne przestrzenie edukacyjne zachęcały do obserwacji, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Wycieczkowicze posileni obiadem w Bistro Wiem wyruszyli w drogę powrotną.  Warszawa jest pięknym miastem i wszyscy mają nadzieję zobaczyć ją jeszcze raz.

Wycieczka została sfinansowana w 80% w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki – „Poznaj Polskę 2023”, oraz w 20% przez Organ prowadzący szkołę – Burmistrza Susza.

autor: mgr Monika Stopkowska

Foto Galeria pod adresem - Zdjęcia

#PoznajPolskę2023
#MEiN
#JestemzSusza
#GminaSusz
#PolskiŁad

teatr elbląg 14.06.2023Dnia 14 czerwca uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły udali się do  Elbląga na spektakl pt. „Piękna i Bestia. Podczas przedstawienia piękna muzyka, gra świateł i śpiew przeplatały się z ruchem scenicznym i wspaniałą grą aktorską. Wszystko to tworzyło niesamowity klimat przedstawienia, które zakończyło się ważnym dla nas wszystkim morałem, że prawdziwe piękno jest ukryte i płynie z głębi serca. Gorące brawa, którymi dzieci nagrodziły aktorów świadczyły o tym, że spektakl bardzo się podobał.

Foto galeria pod adresem - Zdjęcia

Toruń klasy I i II 07.06.20237 czerwca klasa I i II wraz ze swoimi wychowawczyniami p. Anną Loska i p. Justyną Wociór wybrały się na wycieczkę do Torunia. Toruńskie pierniki to jeden z najsławniejszych symboli Torunia. Aromat pysznych wypieków unosi się nie tylko w samym muzeum, ale w wielu zakątkach miasta. Wizyta w Żywym Muzeum Piernika zrobiła na nas naprawdę duże wrażenie. Nie tylko za sprawą wszechobecnego zapachu i niezwykłego smaku pierników. Pomysł, a przede wszystkim jego realizacja, pełen profesjonalizm Mistrzów i Wiedźmy piernikarskiej, tworzą niezwykłą atmosferę. W muzeum poznaliśmy nie tylko tajemną recepturę wypieku pierników, ale też historię piernika. Atrakcją dla uczniów była możliwość samodzielnego wyrabiania ciasta, lepienia pierników i ich wypiekania. Oczywiście wszystkie dzieci pilnie terminowały na warsztacie piernikarskim, na dowód czego otrzymały listy wyuczone od Mistrza Piernikarskiego.  Następnie udaliśmy się do Manufaktury Cukierków.  Wspaniałe zapachy i moc słodyczy stworzyły pyszną atmosferę. Mieliśmy możliwość zobaczyć cały proces powstawania cukierków i lizaków od momentu wylania gorącego karmelu na stół po złożenie całego wzoru lizaka i cukierka. Słodycze barwione były głównie naturalnymi barwnikami z owoców i warzyw. Po skończonym pokazie dzieci uczestniczyły w warsztatach, w których samodzielnie wykonały lizaki. Na zakończenie warsztatów, każdy otrzymał dyplom oraz swoje dzieła – piękne, zakręcone lizaki. Sweet Factory, czyli najsłodszy sklep ze słodyczami to nasz kolejny punkt wycieczki. Ściany pełne pianek, fasolek, żelków- istny raj dla dzieci. Posiłek w McDonaldzie i spacer do toruńskiego ogrodu zoobotanicznego. Zoo faktycznie jest niewielkie, ale dzięki temu inne, jedyne w swoim rodzaju i piękne. Surykatki, lemury katta i wari,  markur turkmeński – symbol Pakistanu, niedźwiedź himalajski, ptaszarnia….jednak największą atrakcją było karmienie kóz i kózek. Powrót na Stare Miasto- przepyszne lody i czas na zakupy (pamiątki i chwila odpoczynku). Ostatnim punktem naszej wyprawy była wizyta/seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Kolorowy kosmos”, który przy akompaniamencie radosnej muzyki i wirującej nad naszymi głowami kopule pełnej kolorów, uświadomił nam, że gwiazdy z bliska są żółtawe, czerwonawe i błękitne. A  nasze sąsiednie planety również mają niezwykłe kolory! Film dostarczył nam wielu wrażeń, a także pogłębił wiedzę o gwiazdach i planetach. W drodze powrotnej ciepły posiłek i chwila odpoczynku, intensywne rozmowy z rówieśnikami na temat minionego dnia. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci!!!

autor: Anna Loska

Foto Galeria pod adresem - Zdjęcia